Home > About SJI > School Achievements > Co-Curricular Activities (CCAs)

Co-Curricular Activities (CCAs)

Sports

Sports Division 2015 2014 2013 2012 2011
Athletics
(Track & Field)
C un-placed (5th) un-placed un-placed un-placed un-placed
B un-placed (6th) un-placed un-placed un-placed un-placed
Athletics
(Cross Country)
C 3rd un-placed un-placed un-placed un-placed
B 2nd un-placed un-placed un-placed 4th
Badminton
C 4th (South Zone) 4th (South Zone) 3rd (South Zone) 4th (National)
3rd (South Zone)
4th (South Zone)
B 4th (South Zone) 3rd (South Zone) 4th (South Zone) 4th (South Zone) 4th (National)
4th (South Zone)
Canoeing
C 1st 1st 3rd 1st 1st
B 3rd 3rd 2nd 2nd 3rd
Fencing
C un-placed un-placed un-placed un-placed Silver
B un-placed Bronze Bronze un-placed 4th
A Bronze - Foil Individual Gold - Epee Individual un-placed un-placed NA
A Bronze - Foil Individual un-placed un-placed NA
Football
C un-placed un-placed 3rd NA NA
B 2nd (National)
1st (South Zone)
un-placed un-placed NA NA
Gymnastics (Artistic)
C NA un-placed un-placed 2nd 2nd
B NA 1st 2nd 3rd un-placed
Gymnastics (Trampoline)
C 3rd 2nd 3rd 3rd 3rd
B 4th 3rd 3rd 3rd 2nd
Hockey
C 4th un-placed un-placed un-placed un-placed
B un-placed un-placed un-placed un-placed un-placed
Judo
C un-placed 3rd 3rd 3rd 2nd
B 2nd 4th un-placed 3rd un-placed
Rugby
C un-placed (5th) un-placed 4th un-placed 4th
B 3rd 4th 4th un-placed 4th
Sailing
C 4th 4th 3rd 4th 4th
B 4th 4th un-placed 4th 4th
Squash
C 3rd un-placed 3rd 4th un-placed
B un-placed un-placed un-placed 3rd 3rd
Table Tennis
C 2nd (South Zone) 3rd (South Zone) 3rd (South Zone) 3rd (South Zone) 4th (National)
2nd (South Zone)
B 2nd (South Zone) 3rd (South Zone) 3rd (South Zone) 2nd (South Zone) 3rd (South Zone)
Tennis
C un-placed un-placed un-placed un-placed un-placed
B un-placed un-placed un-placed un-placed un-placed

Uniformed Groups

Uniformed Groups 2015 2014 2013 2012 2011
NCC (Air) Pending Gold Gold Gold Gold
NCC (Land) Pending Gold Gold Gold Gold
NPCC Gold Gold Gold Gold Gold
SJI Pelandok Scouts Pending Gold Gold Gold Gold
St John Brigade Pending Gold Gold Gold Gold

St Joseph’s Pelandok Scouts won the 11th Frank Cooper Sands Award.

Performing Arts Groups

Aesthetics 2015 2013 2011
SJIMB (Band) Distinction Distinction Silver
SJI Vocal Ensemble Distinction Distinction Gold (Honours)
Guitar Distinction Distinction Gold
Drama Distinction Distinction Bronze
Chinese Drama Accomplishment Accomplishment Silver
Malay Dance NA Accomplishment Gold
Indian Dance Accomplishment Accomplishment Silver
SJI Pipe Band Singapore and South East Asian Champions Singapore and South East Asian 1st Runner Up Singapore and South East Asian 1st Runner Up

SJI Vocal Ensemble garnered the Gold award at the 11th International festival "Prague Christmas" and the "Special Prize of the Jury" in 2010.

Clubs and Societies


2013 2012 2011 2010
Chess Club


51th National Team Chess Championships (Gold)



National Individual Chess Championships
Open: 2 Merit awards
Under 15: Silver, 6th and Merit awards
Under 13: Merit award
Micromouse


UK Micromouse Competition (Gold, Silver and Bronze in both the Time Trials and Maze Solver categories, Silver for the Line Follower and Bronze for the Wall Follower).
Computer Club



Green Club
SEC Schools Green Audit - Lotus Award (Sustained) SEC Schools Green Audit - Lotus Award (Sustained) SEC Schools Green Audit - Lotus Award (Sustained)

NEA 3R Gold Award NEA 3R Gold Award NEA 3R Competition - Gold (with Special Commendation)

Eco-design Competition-Merit Award
NEA Quiz - 5th Placing (Team)
Mediamorphosis


CYBERFAIR (2nd)